Ik heb van 30 augustus tot en met 4 september deelgenomen aan de Ultra en Pente Douce in midden Frankrijk.
Vrienden vragen waar in Frankrijk ik ga lopen. Na enig zoeken bleek het het gebied tussen Poitiers en Chateauroux te zijn. In het Departement van de Indre et Vienne. 2 Riviertjes die in de Loire stromen. We zullen hier nog meer riviertjes tegenkomen als de Gartempe en la Croix.
Het is een etappeloop van 6 dagen met afstanden tussen de 45 en de 64 km. In totaal 302 km met ongeveer 2500 hoogtemeters. Iedere nacht slapen we in een bed in een blokhut op een camping of een gelegenheid in de natuur. We zijn genoeg uilen, eekhoorns, ezels, koeien en honden tegen gekomen.
De organisatie vervoert iedere dag onze spullen. De persoon die de tassen rijdt heet Hoppoppop. Andere helpers, vaak oud-lopers, hebben een camper, die onderweg dienst doet als verzorgingspost. Na aankomst van iedere etappe staat er een salade gereed. En ’s avonds een heerlijke 3 gangen-maaltijd. Ook voor de 7 vegetariërs.
Organisator Gilles Alberty heeft ervaring met dit soort etappe-lopen. Hij en Jean Benoit (JB) Jaouen organiseerden eerder de MillKill, MiMillKill en etappelopen in Spanje, Goa, Eguzon en Trans Gaule. De routes zijn gemarkeerd met de voor mij bekende oranje pijlen. Deze werden ook in de Holland Ultra Tour gebruikt.
Ik ben Bram van der Bijl dankbaar dat hij mij afgelopen februari op deze loop heeft gewezen. Er is een maximum van 40 deelnemers en dat aantal was al bijna gehaald. Bram is een aantal keer mijn kamergenoot. Komt ook van pas, omdat mijn Frans abominabel is. We zijn met 6 niet Franstaligen; de meesten spreken beter Frans.

Veel lopers hebben meerdere malen de (Mi)Millkill of één van de andere lopen voltooid. Dus het zijn lopers met veel ervaring en een gemiddelde leeftijd van 61 jaar. Ik als 59-jarige ben dus nog een broekie. Ik heb etappelopen in NL en Duitsland gedaan en qua verzorging en overnachting zijn er genoeg overeenkomsten. Grote verschil is misschien dat de Franse keuken verschilt van de Duitse. En dat de avondmaaltijden iets later zijn en uitgebreider. (maar dat maakt het weer gezelliger)
De start is in Saint Savin en daarna lopen we naar Queaux, Lathus, St Benoit du Sault, Eguzon, Le Blanc en Saint Savin. We passeren veel riviertjes. Stenen bruggetjes. Metalen (single) Hangbrug, wat ik ken uit Nepal. Bos. Boerenland. Stille dorpjes waar de tijd stil heeft gestaan. Kerkje met een hele mooie schildering op plafond. Ruïnes. Kasteeltjes. We lopen merendeels op asfalt met nauwelijks auto’s. De wegen zijn licht glooiend. Af en toe een stukje trail met steile stukjes. Een enkele keer loopt de weg “door” een gebouw heen. In Queaux moeten we met een kettingbrug de Gartempe oversteken om onze camping te bereiken.
Er zijn 2 startgroepen. Meestal begin ik om 8.30 uur. Bij langere etappes iets eerder. Ik ben steeds tussen 1:30 uur en 2:45 uur aan de finish. De eerste die me verwelkomt is Hoppoppop, hij roept zijn eigen naam luid. Dan weten de anderen dat er iemand finisht. Ik heb iedere dag net geen 9 km/uur gelopen. Per dag een pietsie sneller. De laatste dag is zwaar, omdat ik 2x ben gevallen. 1x op de kin. Ik ben heel blij dat het niet hoeft te worden gehecht.

Na afloop nog een gezamenlijk drankje. De prijsuitreiking en een gezamenlijk eten. Ik ben daarna nog 2 dagen in Poitiers gebleven als verlenging van mijn vakantie.
Ik ben blij dat ik het heb kunnen lopen. 3 maanden terug zat ik nog met een shin splint en een helemaal kapotte teen. Ik dacht toen “oei, komt dit niet te vroeg? Misschien proberen alles of grote stukken te wandelen” Gelukkig met de hulp van Ann Zonneveld ben ik er overheen gekomen en heb ik me hier op kunnen voorbereiden. En dus ook uitlopen.
Na afloop ontvang ik een email voor een ultraloop in Goa van 15-21 februari 2027
infos https://www.la-transegaule.fr/reglement-goa (tarif 2026 inchangé)
parcours https://www.la-transegaule.fr/parcours-tour-de-goa
En later is er nog de TransEspaña – Trans-Espana 25 april-12 mei 2027 (als dat te lang is kan je ook de laatste 6 dagen meelopen, is 333 km.)
Ik heb helaas niet echt een website van de loop gevonden, veel staat op Facebook. Maar daar zit ik niet meer.
Nitish Zuidema
