Categorieën
Niet gecategoriseerd

Mijn 10e Mergelland Marathon

Jo Schoonbroodts 12de marathon onder de 2:45 !

De 10e editie van de Mergelland Marathon werd ook mijn 10e deelname. Bij de eerste editie kon ik tot halverwege bij de Kroaatse vluchteling en latere winnaar Nikola Samardzija blijven. Nikola, herstellende een donkere periode, heeft de loopdraad weer langzaam opgepakt en zou me deze keer vanaf de fiets begeleiden. Als dank zal ik het mogelijke prijzengeld gebruiken om Nikola verder te helpen. Mijn 2 weken Ardennen offensief (263km) als voorbereiding voor de Mergelland Marathon stemde me tevreden. De marathon blijft een aanlokkelijk avontuur waar vooraf weinig over het eindresultaat valt te zeggen. Het blijven tenslotte 42195 meters van start tot de verlossende finish op de Markt in Meerssen. Het schema stond op 4 minuten per km, eindtijd 2:48uur en de nieuwe Mizuno 0:SA’KA” Wave Rider 10 (Run2Day Maastricht) mochten me helpen dit doel te bereiken.

De favorieten voor deze 10e editie? Patrick Delait – Robert Willemsen – John Reijnen
Ik verwachte een snelle start van dit trio, met eventueel een durfal. Zelf probeer ik groep 2 te vormen, op een tempo van 4 minuten/km, met potentiële “Limburgse Brothers in Arms” Leo Kokkelkorn, Inge van Bergen en Fons de Bie. Ideaal zou zijn als deze groep minimaal 30km elkaar zou kunnen helpen in het marathon gevecht.
Bij de sporthal is het al vroeg druk en voor alle bedrijven teams van SABIC’ers voor de Marathon estafetteloop omgekleed en op de groepsfoto staan is het al bijna tijd om te starten. De opkomst is geweldig met 1200deelnemers over alle wedstrijden. Vanaf de start ontvouwd zich het hierboven geschetste scenario. Een kopgroep is snel weg en we hebben een marathongroep met Fons, Leo, Bas van Zijp en een aantal 25k lopers, o.a. Arno Hanssen. Inge van bergen missen we, maar na een rustige km sluit ze met een hoge hartslag bij ons aan (5km in 18:50). Oef, we zijn toch nog te hard bezig. Na de doorkomst op de markt komt Nikola op de fiets erbij. Ik vind het knap dat hij na zo een zware dip weer tussen de mensen komt en hij geniet duidelijk van het lopen. Op de eerste klim probeer ik ontspannen te lopen en niet te forceren. Hartslag gemiddeld148.

De afdaling vanaf Uilestraten gaat met de grote plaat (10km in 38:48). We zitten nu mooi op schema maar Inge hangt aan het elastiekje bij de klim na Waterval. Er sluiten nog wat 25k lopers aan waaronder Harrie Driessen. Op het vals plat richting Schimmert overleg ik met Fons of we op Inge zullen wachten. Ik wil tenslotte niet de schuld krijgen dat Fons vanavond in het logeerbed moet slapen. Het ziet er naar uit dat Inge haar dag niet heeft en zich wat wil sparen voor de Eindhoven marathon (15km in 59:15). Deze 5km waren iets te langzaam maar bevatten ook veel hoogteverschil. In Haasdal heb ik 2 etappes van de estafette erop zitten en lever mijn bandje af aan een SABIC collega. De lange afdaling naar de autoweg bij Valkenburg gaat soepel met grote passen, Fons, Leo en Arno haken hier af en ik loop met Bas en 25k loper Erik Jacobs. Ik mijmer met Nikola over onze 1e editie, waar ik hier even van hem weg liep.

Onderaan gekomen mag er weer geklommen worden en is het de kunst om over te schakelen naar een kleinere krachtige pas (20km in 1:18:10). Dit was weer een snelle 5km en Nikola geeft elke km de mogelijke eindtijd door. Het wordt nu onrustig in de groep omdat de 25k lopers de finish ruiken. Erik loopt het gaatje dicht na de eerste demarrage. Het is mooi om te zien hoe er geknokt wordt voor een mooie plaats, waarbij Eric Jacobs de beste papieren blijkt te hebben. Bij de doorkomst op de markt worden we luid aangemoedigd en ik blijf over met Bas, we lopen samen verder voor de marathon (25km in 1:37:40). Als we Meerssen uit zijn mag er weer geklommen worden. Nu begint het lange lijden en krijgen we voor de tweede keer alle hellingen. De gemiddelde hartslag ligt nu op 158 en op de klimmetjes een max. van 167. Bas werkt goed samen en loopt heuvelop erg sterk (30km in 1:57:16). Dit is een snellere 5km dan in de voorgaande ronde over het zelfde traject.

Via Schimmert en Haasdal blijft het parcours golven en vernemen we dat we op plaats 6 en 7 lopen (35km in 2:17:30). De wind is hier spelbreker maar samen met Bas knokken we ons vooruit. Een groter wordend stipje aan de horizon houd ons scherp. Het blijkt John Reijnen te zijn die met kramp staat geparkeerd. Ik moedig hem nog aan en ga verder met Bas. De afdaling van de Lange Raarberg begint en ik voel dat we onder de 2:45uur kunnen eindigen. Als we met onze hoge spoed ook nog Sebastiaan Francke inhalen liggen we op plaats 4 en 5.

Het tempo gaat nog een tandje omhoog en Bas hangt aan het elastiek, hartslag 170 gem. Dit is een gewaagde versnelling na 2,5uur het zelfde ritme. Het zou jammer zijn om met kramp in het zicht van de haven te stranden. Ik voel geen vreemde spiertrekjes dus “volle petaij” verder. De markt kan ik nu horen met nog een bocht en velen aanmoedigingen zit mijn 10e Mergelland marathon er na 2:44:49 op. Tevreden en niet echt kappot laat ik me met een 4e plaats algemeen de Limburgse vlaai goed smaken. Het was mijn 12e marathon onder de 2:45uur.
Robert Willemsen loopt een geweldig nieuw marathon parcoursrecord van 2:31:55.

Sportieve groeten,
{i}Jogger Jo {ei}
http://www.jogger.tk