Het is nog geen 2 maanden geleden dat de Pool Lukasz Wrobel het Wereldrecord Backyard Ultra verbeterde naar 116 uur, met Jan Vandekerckhove met 115 ronden als assist. Die 116 uur betekent een afstand van 777,896 km. Zie het artikel op Ultraned: https://ultraned.org/?p=20599
Het principe van de Backyard Ultra in het kort: De deelnemers krijgen 1 uur de tijd om een ronde van 6706 meter af te leggen. Elk uur start een nieuwe ronde waarvoor de deelnemers op tijd in het startvak moeten staan. Als de op een-na-laatste deelnemer stopt mag de overgebleven deelnemer nog 1 ronde lopen en is dan winnaar. Alle andere deelnemers krijgen een DNF. Mannen en vrouwen lopen in dezelfde wedstrijd. Om ver te komen bij een Backyard Ultra heeft de winnaar dus minimaal 1 andere deelnemer nodig die ook lang door kan gaan. Er zijn verschillende tactieken mogelijk om ver te komen. Veel deelnemers waaronder Phil Gore kiezen voor wat snellere rondes waarmee er elk uur tijd over blijft voor verzorging, toiletbezoek en een kort slaapje. Andere deelnemers lopen bewust langzame rondes die weinig energie kosten of combineren langzame rondes met snellere rondes. Het mentale aspect speelt bij de Backyard Ultra zwaar.
Op 21 juni ging in Australië de Dead Cow Gully Backyard Ultra van start met een grote groep atleten en een sterk deelnemersveld. De wedstrijd werd aangekondigd als ‘The race of the decade’. De verwachtingen lagen hoog, want op dit parcours werd in 2023 door Phil Gore het Wereldrecord Backyard Ultra verbeterd naar 102 uur. Een record dat inmiddels alweer een aantal keren verbeterd is. Maar met mensen als Merijn Geerts (110 uur), de Amerikaan Harvey Lewis (108 uur), de Australiër Phil Gore (102 uur) en de Nieuw-Zeelander Samuel Harvey (101 uur) stonden er 4 deelnemers aan de start die al één of meerdere keren langer dan 100 uur op de been waren. Van de 263 deelnemers waren er na 24 uur en 100 mijl waren er maar liefst 87 deelnemers nog in de race. Een ‘wereldrecord’ voor wat het waard is. Na 48 uur en 322 km waren dat er nog 23. Na 72 uur en 483 km waren er nog 10 deelnemers actief. Daarvan haalden er 5 de 96 uur.
De Australiër Jonathan Ash maakte de 100 uur vol. Merijn Geerts en de Spanjaard Oriol Antoli Sarrau kwamen tot 102 uur. En daarmee waren Phil Gore en Samuel Harvey over. Dezelfde twee die op dit parcours in 2023 richting het Wereldrecord liepen. In de 119e ronde ging Samuel Harvey nog wel van start, maar moest in die ronde opgeven. Phil Gore liep de ronde uit en kwam daarmee tot een nieuw Wereldrecord van 119 uur en 798,104 km.
Na afloop gaf Phil Gore aan dat hij verwacht dat zijn Wereldrecord binnen een jaar verbroken zal worden. Het gaat inderdaad snel met de Backyard Ultra. In Mei 2022 liep Merijn Geerts een nieuw Wereldrecord met 90 uur. Een record dat hij samen met Ivo Steyaert in Oktober 2022 naar 101 uur verbeterde. Daarmee werd de grens van 4 dagen en 100 uur voor het eerst gepasseerd. Dat Wereldrecord van 101 uur werd daarna alweer 5 keer verbeterd. Maar ergens ligt er een grens. De tijd zal leren waar die grens ligt.
Henri Thunnissen