In 2011 organiseert Willem Mütze voor de vijfde keer Limburgs Zwaarste, een lustrum dus. De eerste editie in 2007 was een van de wedstrijden van de vier-jaargetijdenloop die Willem ter ere van zijn vijftigste verjaardag organiseerde. Een trail van 68 km met veel onverhard en ca 2000 klimmeters was in Nederland nog nooit georganiseerd. Ook de andere wedstrijden van de vier-jaargetijdenloop waren een aanvulling op het wedstrijdaanbod in Nederland. Dat was de reden waarom een aantal lopers, waaronder ondergetekende, Willem licht onder druk hebben gezet om die wedstrijden het jaar daarop weer te organiseren. Gelukkig deed Willem dat en vooral voor Limburgs Zwaarste bleek jaar na jaar meer interesse te zijn. In 2007 deden er 38 lopers mee, in 2008 61, in 2009 85 en in 2010 89. Het parcours wat in 2007 werd gelopen, werd in 2008 en 2009 tot 72 km uitgebreid met een omweg naar de langste trappenpartij van Nederland bij Landgraaf. In 2010 werd een nieuw parcours gelopen met onder andere de beklimming van de Vaalserberg.
Echter in het kader van het 5-jarige lustrum wou Willem Mütze iets bijzonders aanbieden, iets wat nog nooit in Nederland was georganiseerd. Op 2 april 2011 kunnen de lopers kiezen uit 3 afstanden, een 60, 80 en 100 kilometer. Het parcours van de 60 kilometer is op een aantal verbeteringen na gelijk aan het parcours van 2010, maar dan zonder het eerste rondje van ruim 10 kilometer naar de trappenpartij in Landgraaf. Het parcours van de 60 kilometer is ook de basis voor het parcours van de 80 en 100 kilometer. Maar in afwijking op het parcours van de 60 kilometer wordt er voor de 80 en 100 kilometer op ca 30 kilometer een extra lus van 20 kilometer naar Slenaken gemaakt. En voor de 100 kilometer wordt er op ca 50 kilometer nog een extra lus van 20 kilometer naar Valkenburg gemaakt. Willem gaat voor die twee lussen een extra uitdagende route uitzetten. De basisroute is al pittig met veel heuvels en bergen, verharde en onverharde paden, gras en bospaden, weilanden, draaipoortjes en zodoende wordt het echt de zwaarste 100 kilometer van Nederland.
Het voordeel van die extra lussen is dat lopers die in tijdsproblemen komen of bij wie de vorm van de dag ontbreekt er voor kunnen kiezen om zo’n extra lus niet te lopen. De limieten die Willem gaat hanteren zijn zoals we van hem gewend zijn wel heel ruim. Op dit moment denkt Willem aan een tijdslimiet van 16 uur voor de 100 kilometer, 13 uur voor de 80 kilometer en 10 uur voor de 60 kilometer. Let wel deze tijdslimieten staan nog niet 100% vast. Wel komen er voor de verzorgingsposten sluitingstijden en die zullen strikt worden gehandhaafd. Dit ook om de vrijwilligers te ontzien, die met de toevoeging van de 80 en 100 kilometer een lange dag maken.
De verzorging zal zoals we van Willem gewend zijn heel gevarieerd en uitgebreid zijn met natuurlijk genoeg Limburgse vlaaien. Zogauw er meer informatie komt zal dat op Willems site http://www.funrunner-heerlen.nl/funrunnerlopen/index.html komen te staan en zullen we ook als Ultraned aandacht aan besteden. Want het initiatief van Willem Mütze om een 100 kilometer trail te organiseren in Nederland is heel bijzonder. Willem steekt met de organisatie van die 100 kilometer echt zijn nek uit. Wat zou het mooi zijn als zijn lef beloond wordt met een sterk deelnemersveld op 2 april. Kortom, wie durft?!
Henri Thunnissen
