Vorig jaar bracht ik het in Stein na 6uur rondjes lopen tot een Nederlands Record M60 met een afstand van 74,097km. Een hamstringblessure tijdens de Midwinter Marathon verstoorde toen mijn voorbereiding. Dit jaar mag ik niet klagen en hoop een stapje verder te komen in Zes uur. Het parcours is iets aangepast t.o.v. andere jaren en een rondje is nu 3236,11m. De eerste ronde bevat een aanloop stuk van 125m, waardoor de teller na 13 ronden op precies de marathon afstand uit komt. Ik wil starten met rondetijden van ca. 15minuten (12,9km/u). Dat is met een half oog op het WR. Waar zal de km teller stoppen na Zes uur rondjes Stein?
Het is Lente gevoel is er als ik in het Steinerbos vooraf de benen strek. Zouden de weergoden ons gunstig zijn? Ik vertrouw het niet en trek voor de zekerheid mijn X-Bionic pant en shirt met lange mouwen aan, welke als gegoten zit om het lichaam. Bij de start tref ik Bram van Rijswijk die hoge ogen zal gooien en Peter Res die zijn debuut maakt hier in Stein. Patrick Delait en Roel Wijmenga starten erg snel en lopen twee uur als training. Zelf start ik met Peter Res maar laat hem lopen als het tempo te hoog word. De eerste uren is Robert Boersma uit Purmerend mijn maatje en samen houden we de rondetijden in de gaten. We lopen met rondjes van even onder de 15minuten en mijn hartslag is geruststellend laag met 123 slagen/minuut. De eerste twee uur vliegen voorbij en op het schema van 15minuten/ronde hebben we inmiddels een paar minuten voorsprong. Robert begint wat af te zakken en ik ga in mijn eentje door. Het lente gevoel begint langzaam te verdwijnen als donkere wolken boven het Steinerbos de eerste regendruppels los laten. Tot nu toe liepen we vrij makkelijk over de ijzeren platen welke wegens grondwerkzaamheden als parcours dienen. Het is nu opletten voor gladheid en de weg langs het zwembad veranderd langzaam in een modderpoel. Het marathon punt na 13 ronde passeer ik in 3:08uur.
Dat is een mooi uitgangspunt voor deel 2 van deze ultraloop waar de weersomstandigheden nu herfstachtige trekjes krijgen. Ik kan de rondetijden nog onder de 15minuten houden maar voel de vermoeidheid toeslaan. Elke ronde kiep ik een beker sportdrank naar binnen. Na 4,5uur wedstrijd moet ik twee ronden van 15:08 toestaan om na wat snoepen van mijn Magic Maggie blokje vervolgens er weer een te snel 14:48 rondje van kan maken. Dat had ik beter niet kunnen doen want de tol hiervoor is als volgende een langzaamste ronde van de dag in 15:52.
Het laatste uur is aangebroken en ik weet dat het verbeteren van het Nederland Record geen probleem mag zijn als ik zo kan doorlopen. Mijn 15minuten schema per ronde zou me op een eindtotaal van 77km moeten brengen. Daar heb ik nog wat voorsprong op en ik weet dat het Wereld Record op 77km staat. Veel speelruimte is er niet en de weersomstandigheden zijn nu belabberd. Het regent met bakken, auto’s rijden met het licht aan en de het parcours staat op een paar plaatsen blank. Mijn schoenen en voeten zijn doorweekt en koelen bij elke stap in een plas verder af. De onderkant van mijn voeten begint hierdoor steeds meer krampneigingen te vertonen. Dit gaat de verkeerde kant op, krampscheuten dwingen me om af te remmen en anders te gaan lopen. Het zal toch niet waar zijn dat met het einde in zicht het doek valt.
Ik put moed uit het feit dat mijn thuis fans Jenny, Anouk en Sterre nu langs het parcours staan en me aanmoedigen. Na mijn 23e doorkomst (74,5km) is een nieuw Nederlands Record een feit. Niet veel toeschouwers realiseren zich dat, maar voor mij is het de eerste mijlpaal die voor vandaag als doel stond. Ik ben inmiddels van een 23e plek naar plaats 7 geklommen.
De klok staat op 5:39:31uur. Dat betekend dat ik “makkelijk” theoretisch nog een rondje zou moeten kunnen draaien. De praktijk is een stuk ingewikkelder. De krampen onder mijn voeten komen nu met golfbewegingen naar boven en het enen moment kan ik “normaal” lopen en het ander moment krom ik van de pijn. Er komen nu veel aanmoedigingen van de deelnemers en toeschouwers die ook de nattigheid trotseren. Met een laatste moeizame volle ronde van 15:44minuten resteren er nog 4,5 minuut op de klok. De zweep gaat er nog eens over als ik merk dat de leider van de wedstrijd Bram van Rijswijk bij me loopt. Samen knokken op op de laatste km om nog zover mogelijk te komen.
Het verlossende signaal na 6uur is een bevrijding maar het is moeilijk om na zo een tijd bewegen af te schakelen. Ik babbel met Bram en zijn trainer Luc Krotwaar met Eindhovense aanhang. De resterende meters worden bij de 24 gelopen ronden geteld en het resultaat is:
Wereld Record M60 afstand 78,953km
Energieverbruik: 4165KCal. Inname 25 bekers sportdrank *200cc = 5liter vocht. (probeer dit eens (met Carnaval) te drinken in 6uur?)
Verslag in Dagblad de Limburger van Bart Peeters, zie: http://www.mergellandmarathon.nl/20120305SteinDDL.pdf
Verslag van Patrick Delait: Grijze Keniaan – Bitterzoet, zie: http://www.mergellandmarathon.nl/20120307SteinDDL.pdf
Iedereen bedankt voor de warme reacties,
Jo Schoonbroodt
Meer running info van de Grijze Keniaan
http://www.jogger.tk
